Do agendy Banka sa zapisujú bankové pohyby, ktoré prebehli na bankových účtoch. Bankový doklad slúži na úhradu faktúr, ktoré majú nastavený bezhotovostný spôsob úhrady.
Príjmový bankový doklad je doklad o prijatí platby na bankový účet, ktorý slúži predovšetkým na úhradu vydaných a zálohových faktúr.
Príjmový bankový doklad sa vytvára ručne v agende Banka pomocou príkazu služby homebankingu.
Pridať príjmový doklad alebo automaticky pri importe bankových transakcií pomocouV hlavnom zozname bankových dokladov je označený ikonou Bankový doklad – príjem.
Bankový doklad zo svojej podstaty nepodporuje vkladanie skladových zásob.
Príjmovým bankovým dokladom je možné uhradiť vydanú alebo zálohovú faktúru. V takom prípade sú položky dokladu vytvorené automaticky a nie je možné ich upravovať.
Bližšie informácie o tom, ako na doklad vložiť odberateľa, resp. ako aktualizovať údaje o odberateľovi na doklade, nájdete v kapitole Práca s adresou na doklade, uvedenej v popise agendy Adresár.
Bankový doklad v cudzej mene je možné vytvoriť iba v podvojnom účtovníctve, výberom bankového účtu vedeného v cudzej mene. V jednoduchom účtovníctve nie je možné evidovať bankové doklady v cudzej mene. Popis práce s cudzou menou v aplikácii mPOHODA nájdete v kapitole Cudzia mena.
Pri úhrade faktúr v cudzej mene nie je na doklade uvedený kurzový rozdiel.
Evidenčné číslo bankového dokladu sa generuje automaticky vo formáte skratka bankového účtu + dátum vo formáte RRMMDD + poradové číslo bankového dokladu.
Doklad s číslom ČS250228001, kde ČS je skratka bankového účtu, 250228 je dátum 28. 02. 2025 a 001 je poradové číslo bankového dokladu pre daný deň a účet.
Popis základných funkcií na vytvorenie nového záznamu, uloženie záznamu, zmazanie, zaokrúhlenie dokladu a pod. je uvedený v kapitole Všeobecné funkcie.
Výdavkový bankový doklad je doklad o odchádzajúcej platbe z bankového účtu, ktorý slúži predovšetkým na úhradu prijatých faktúr platených bankovým prevodom.
Výdavkový bankový doklad sa vytvára ručne v agende Banka pomocou príkazu služby homebankingu.
Pridať výdavkový doklad alebo automaticky pri importe bankových transakcií pomocouV hlavnom zozname bankových dokladov je označený ikonou Bankový doklad – výdaj.
Bankový doklad zo svojej podstaty nepodporuje vkladanie skladových zásob.
Výdavkovým bankovým dokladom je možné uhradiť prijatú faktúru. V takom prípade sú položky dokladu vytvorené automaticky a nie je možné ich upravovať.
Bližšie informácie o tom, ako na doklad vložiť dodávateľa, resp. ako aktualizovať údaje o dodávateľovi na doklade, nájdete v kapitole Práca s adresou na doklade, uvedenej v popise agendy Adresár.
Bankový doklad v cudzej mene je možné vytvoriť iba v podvojnom účtovníctve, výberom bankového účtu vedeného v cudzej mene. V jednoduchom účtovníctve nie je možné evidovať bankové doklady v cudzej mene. Popis práce s cudzou menou v aplikácii mPOHODA nájdete v kapitole Cudzia mena.
Evidenčné číslo bankového dokladu sa generuje automaticky vo formáte skratka bankového účtu + dátum vo formáte RRMMDD + poradové číslo bankového dokladu.
Doklad s číslom ČS250228001, kde ČS je skratka bankového účtu, 250228 je dátum 28. 02. 2025 a 001 je poradové číslo bankového dokladu pre daný deň a účet.
Popis základných funkcií na vytvorenie nového záznamu, uloženie záznamu, zmazanie, zaokrúhlenie dokladu a pod. je uvedený v kapitole Všeobecné funkcie.
Poznámky slúžia na uvedenie doplňujúcich údajov súvisiacich s vytvoreným bankovým dokladom. Poznámka sa synchronizáciou prenáša spolu s bankovým dokladom do programu POHODA.
V prípade úhrady faktúry bankovým dokladom je na záložke Doklady uvedený odkaz na uhradenú faktúru.
V záhlaví záložky sa zobrazuje počet dokladov, na ktoré má doklad väzbu.
Ak je bankový doklad vytvorený z importovanej transakcie, väzba na transakciu je uvedená na bankovom doklade v sekcii Platba v poli Banková transakcia.
Na záložke História je zobrazený prehľad udalostí týkajúcich sa zvoleného záznamu, teda kedy bol záznam vytvorený a kto ho upravoval.
Príjmovým bankovým dokladom je možné uhrádzať vydané a zálohové faktúry. Výdavkovým bankovým dokladom je možné uhrádzať prijaté faktúry. Úhradu je možné vykonať buď v agende Banka z detailu bankového dokladu, alebo spustením hromadného párovania dokladov, ktoré je možné spustiť manuálne alebo automaticky po importe transakcií.
Faktúry v cudzej mene je možné uhrádzať iba v podvojnom účtovníctve. Mena bankového dokladu sa musí zhodovať s menou uhrádzanej faktúry.
V aplikácii mPOHODA nie je možné bankovým dokladom uhrádzať faktúry typu Opravný doklad.
Ak v programe POHODA vystavujete k vydanej faktúre zádržné, treba brať do úvahy, že k synchronizácii zádržného do aplikácie mPOHODA nedochádza. Aplikácia teda nemá aktuálnu informáciu o stave zádržného, a preto v prípade vykonania likvidácie dôjde k likvidácii celej sumy dokladu bez ohľadu na výšku a splatnosť zádržného. Vo všeobecnosti neodporúčame importovať do aplikácie mPOHODA faktúry so zádržným a vykonávať k nim likvidácie.
V detaile bankového dokladu je možné vykonať úhradu faktúry dvoma spôsobmi:
príkazom
Pridať úhradu faktúrypríkazom
Spárovať s faktúrouPríkaz je aktívny len vtedy, ak bankový doklad obsahuje práve jednu položku na úhradu.
Táto funkcia umožňuje vytvoriť úhradu faktúry v maximálnej výške tejto položky, pričom celková suma dokladu zostáva nezmenená. Ak je úhrada vytvorená na nižšiu sumu, než je pôvodná položka, systém automaticky vygeneruje doplnkovú položku „Vyrovnanie k úhrade“, ktorú je možné následne použiť na ďalšie párovanie.
Funkcie Pridať úhradu faktúry a Spárovať s faktúrou otvárajú agendu Faktúry na úhradu. Pri príjmovom bankovom doklade agenda zobrazuje neuhradené vydané a zálohové faktúry. Pri výdavkovom bankovom doklade zobrazuje neuhradené prijaté faktúry.
Ak na bankovom doklade uvediete odberateľa alebo dodávateľa a následne vyvoláte príkaz na úhradu faktúry, v agende Faktúry na úhradu sa vyfiltrujú iba faktúry vystavené na vybraného partnera.
V agende Faktúry na úhradu označte tie faktúry, ktoré chcete bankovým dokladom uhradiť. Do poľa Na úhradu zadajte výšku úhrady.
Ak synchronizujete aplikáciu s programom POHODA a v globálnom nastavení je aktivovaná voľba Automatizovať prácu s preplatkami, systém umožní uhradiť aj vyššiu sumu, ako je uvedená na faktúre. V takom prípade sa na bankovom doklade automaticky vytvorí položka preplatku. Nastavenie preplatkov nájdete v agende Nastavenie dokladov.
K likvidácii je možné vybrať aj viac faktúr naraz.
Ak ste pri vybranej faktúre zadali nesprávnu sumu do poľa Na úhradu, príkazom Aktualizovať vrátite hodnotu na pôvodnú výšku zostávajúcu na úhradu.
Výberom príkazu
Uhradiť dôjde k prenosu vybraných faktúr v zadaných sumách na úhradu do bankového dokladu.Ak vediete jednoduché účtovníctvo, na bankovom doklade sa uhrádzaná suma faktúry rozdelí na základ dane a daň podľa sadzieb DPH uvedených na faktúre. Pri likvidácii sa najprv odpíše suma DPH.
Bankový doklad skontrolujte a uložte.
Bankový doklad je s uhradenou faktúrou prepojený cez záložku Doklady.
Úhrada bankovým dokladom je na faktúre zobrazená v záložke Úhrady.
Uložením bankového dokladu dôjde k aktualizácii sumy na úhradu na faktúre.
Synchronizáciou bankového dokladu s programom POHODA sa vykoná likvidácia faktúry aj v programe POHODA.
Úhrady faktúr je možné vykonávať pomocou funkcie hromadného párovania. Túto funkciu spustíte manuálne z agendy Banka pomocou príkazu
Spustiť automatické párovanie v nástrojovej lište.Vyvolaním príkazu sa otvorí dialógové okno Hromadné párovanie, kde si zvolíte pravidlo párovania, podľa ktorého sa budú párovať bankové doklady s faktúrami. Proces párovania spustíte kliknutím na tlačidlo Párovať.
Výber bankových dokladov na hromadné párovanie je možné obmedziť pomocou filtra v agende Banka.
Automatické párovanie sa nevzťahuje na bankové doklady, ktoré sú uzamknuté synchronizáciou do programu POHODA alebo majú stav Spárovaný.
Proces hromadného párovania je nevratná operácia. Pred spustením odporúčame skontrolovať správnosť zvoleného pravidla párovania a overiť zoznam bankových dokladov určených na párovanie. Počet dokladov, na ktoré sa operácia vykoná, je uvedený v dialógovom okne Hromadné párovanie dokladov.
Hromadné párovanie dokladov je možné spustiť aj automaticky po importe bankových transakcií. V tomto prípade sa párovanie vykonáva výhradne nad bankovými dokladmi vytvorenými z práve importovaných transakcií.
Bankové doklady sa synchronizujú obojsmerne medzi aplikáciou mPOHODA a programom POHODA.
Bankové doklady vytvorené priamo v programe POHODA nie je možné synchronizovať do aplikácie mPOHODA.
Aby sa bankové doklady synchronizovali do programu POHODA, je potrebné najskôr povoliť túto funkciu pri bankových účtoch. Nastavenie sa vykonáva v agende Bankové účty.
Ďalej je potrebné mať na samotnom bankovom doklade v sekcii Podrobnosti nastavený príznak Synchronizovať doklad.
Východiskový stav tohto prepínača závisí od nastavení v agende Nastavenie dokladov v sekcii Synchronizácia POHODA.
Doklady, ktoré už boli synchronizované s programom POHODA, sú v aplikácii mPOHODA uzamknuté a nie je možné ich použiť na párovanie a úhrady faktúr.
Bankový doklad sa importuje len v prípade, že počas importu prejde likvidácia faktúry kontrolou správnosti úhrady. K neplatnej úhrade dochádza vtedy, keď bol uhrádzaný doklad pred importom upravený v programe POHODA. V takom prípade nedôjde k importu bankového dokladu a používateľ je o tom informovaný v logu synchronizácie.
Číslo zákazky sa prenesie a priradí iba v prípade, že je daná zákazka už v programe POHODA zavedená.
V programe POHODA sa importovanému bankovému dokladu priradí predkontácia v závislosti od nastavenia zaúčtovania v aplikácii mPOHODA.
Ak bankový doklad obsahuje položku likvidácie faktúry, pri importe do programu POHODA dôjde k úhrade tejto faktúry.
Účtovné jednotky, ktoré vedú jednoduché účtovníctvo, musia pred prvou likvidáciou faktúry v aplikácii mPOHODA v agende Nastavenie firmy nastaviť typ účtovníctva na Jednoduché účtovníctvo, aby sa pri úhradách faktúr správne rozdelila suma na základ dane a DPH.
Bankový doklad sa importuje len po úspešnej kontrole správnosti úhrady faktúry. K neplatnej úhrade dochádza, ak bol doklad pred importom v programe POHODA upravený. V takom prípade sa doklad neimportuje a používateľ o tom dostane informáciu v logu synchronizácie.
Na to, aby bol import bankového dokladu do programu POHODA úspešný, je nutné mať v programe POHODA v agende Globálne nastavenie v sekcii Platby vypnutú voľbu „Likvidovať podľa členenia na strediská, činnosti a zákazky“.
Ak budete synchronizovať bankové doklady vytvorené v aplikácii mPOHODA, neodporúča sa už používať službu homebanking k danému účtu v programe POHODA. Mohlo by dôjsť k duplicitnému vytvoreniu bankových dokladov.
Po synchronizácii bankových dokladov do programu POHODA dôjde k ich uzamknutiu, čo znamená, že ich už nie je možné použiť na úhradu v aplikácii mPOHODA. Všetky ďalšie úpravy úhrad je potom potrebné vykonať priamo v programe POHODA.
Vytváranie preplatkov je možné len pri aktivovanej funkcii Automatizovať prácu s preplatkami v agende Globálne nastavenie v programe POHODA, v sekcii Preplatky.
Pri synchronizácii preplatkov sa rešpektujú predkontácie nastavené v agende Globálne nastavenie v programe POHODA.
Pri synchronizovaných veľkých preplatkoch sa v programe POHODA automaticky nevytvára doklad typu Ostatná pohľadávka alebo Ostatný záväzok. V prípade potreby je nutné tieto doklady vytvoriť manuálne priamo v programe POHODA.
Preplatky importované z aplikácie mPOHODA obsahujú v texte položky slovo „Preplatok“. Tieto doklady môžete v programe POHODA vyhľadať pomocou funkcie Zložený dotaz.